Links

Nandi Awards announced for 2008

Best Film: Gamyam

Second Best Film: Vinayakudu

Third Best Film: Parugu

Best Actor: Ravi Teja (Neninte)

Best Actress: Swathi (Ashta Chemma)

Best Director: Radhakrishna Jagarlamudi (Gamyam)

Best Supporting Actor: Allari Naresh (Gamyam)


2008 Nandi Awards were announced today, the October 24, 2009. While 'Arundhati' sweeps 10 Nandi's, 'Gamyam' gets 4 and Ravi Teja will be receiving his first award in his career that too in the form of Nandi for his best performance in lead role in 'Neninthe'.


Best Home Viewing Film: Ashta Chemma

Best Popular Film for Wholesome Entertainment: Ready

Best Film on National Integration: 1940 Lo Oka Gramam

Best Children’s Film: None is eligible

Second Best Children’s Film: Durgi

Second Best Documentary: Memu Manushulame

Second Best Educational Film: Adavi Naa Talliro

Best Supporting Actress: Raksha (Nacchavule)

Best Character Actor: Mukku Raju (1940 Lo Oka Gramam)

Best Comedian: Brahmanandam (Ready)

Best Villain: Sonu Sood (Arundhati)

Best Child Actor: Master Bharath (Ready)

Best Child Actress: Baby Divya Nagesh (Arundhati)

Best Debut Director: Sai Kiran Adavi (Vinayakudu)

Best Screenplay Writer: A Karunakaran (Ullasanga Uthsahanga)

Best Story Writer: R.P.Patnaik (Andamaina Manasulo)

Best Dialogue Writer: Puri Jagannadh (Neninthe)

Best Lyric Writer: Sirivennela Seetarama Shastry (Gamyam; “Entavaraku..Endukoraku)

Best Cinematographer: Chota K Naidu (Kotta Bangaru Lokam)

Best Music Director: Mickey J Meyer (Kotta Bangaru Lokam)

Best Playback singer (Male): Shankar Mahadevan (Venkatadri; “Naadha Sandhaname..”)

Best Playback singer (Female): Geetha Madhuri (Nachchavule, “Ninne Ninne Koraa..”)

Best Editor: Marthand K Venkatesh (Arundhati)

Best Art Director: Ashok (Arundhati)

Best Choreographer: Prem Rakshit (Kanthri; Vayassunami Takanemmi..)

Best Audiographer: Radhakrishna and Madhusudhan Reddy (Arundhati)

Best Costume Designer: Deepa Chander (Arundhati)

Best Makeup Artiste: Ramesh Mohanty (Arundhati)

Best Fight Master: Ram Lakshman (Neninthe)

Best Dubbing Artiste (Male): P Ravishankar (Arundhati)

Best Dubbing Artiste (Female): R Haritha (Nachchavule)

Best Special Effects: Rahul Nambiar (Arundhati)

Best Book on Telugucinema: ARUDRA CINE MINI KABURLU (by Dr.Ramalakshmi Arudra)

Best Film Critic: Parcha Sarath Kumar

Special Jury Awards

Film: Batukamma (Producer P.Saraswathi)

Actress: Anushka (Arundhati)

Actor: Allu Arjun (Parugu)

Actress: Suseela (1940 Lo Oka Gramam)

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 comments:

Post a Comment

 
Copyright © 2013. Live News || Live Film News - All Rights Reserved
Template Created by ThemeXpose | Published By Gooyaabi Templates